Artykuły

Warsztaty i kursy dla dzieci – rozwój pod kontrolą

Warsztaty i kursy dla dzieci – rozwój pod kontrolą

Warsztaty dla dzieci to doskonała okazja, by nasze pociechy mogły rozwijać swoje umiejętności, rozbudzać kreatywność i szlifować talent w inspirującym, przepełnionym artystycznym duchem środowisku. Jeśli Twoja pociecha zastanawia się, czy warto chodzić na warsztaty, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Do rozważenia pozostanie forma zajęć i ich częstotliwość – w zależności od obranego celu.

Po co właściwie są i co dają warsztaty dla dzieci?

akademia rysunkuWarsztaty dla dzieci to nic innego jak dodatkowe zajęcia, podczas których najmłodsi i młodzież mają szansę nieco pobyć ze sztuką, zapoznać się z rozmaitymi technikami artystycznego wyrazu, stworzyć coś wyjątkowego, wymienić się doświadczeniami i nawiązać ciekawe znajomości z osobami o podobnych pasjach. To przede wszystkim doskonała okazja do rozwoju w wielu dziedzinach, bo tego typu lekcje rozwijają kreatywność, uczą współpracy w grupie, słuchania innych i wyrażania swoich pomysłów, wspierają pewność siebie i poczucie własnej wartości. A więc z pewnością nie są obojętne dla rozwoju dziecka. To nie tylko godziny spędzone poza szkołą czy domem, ale i czas odkrywania siebie, nowych zainteresowań i pasji, które mogą przerodzić się w długotrwałe hobby.

Warsztaty, które rozwijają kreatywność i talent

Podczas warsztatów często podejmowane są ważne próby w życiu dziecka, kiedy spotyka się ono z nowymi wyzwaniami, odkrywa swoje możliwości i przeżywa pierwsze estetyczne i artystyczne fascynacje. Coraz to nowe techniki i aktywności, poczucie sprawstwa i pierwsze dzieła, które budzą uznanie bliskich, przeradzają się w motywację do dalszej pracy. Jeśli mały uczeń poświęci im odpowiednio dużo czasu, to szybko przeniosą się one na wyższy poziom. Zdarza się nawet, że stworzą podwaliny pod karierę artystyczną, zwłaszcza gdy dziecko wykaże się wyjątkowym talentem i pasją do sztuki. Jakie można zrobić warsztaty dla dzieci, by były nie tylko zabawą, ale także wartościowym doświadczeniem edukacyjnym? Z pewnością wszelkiego rodzaju kreatywne zabawy plastyczne, które pozwalają eksperymentować z różnorodnymi materiałami i technikami w poszukiwaniu tych właściwych.

Czy kurs i warsztaty są tym samym?

2O ile warsztaty to czas odkrywania i poznawania, kursy można by już określić raczej jako czas nauki i drogę do osiągnięcia wyznaczonego celu. Zwykle jest nim chęć zdobycia konkretnych informacji, nabycie danych umiejętności czy udoskonalenia już posiadanych. Do kursów zazwyczaj przystępujemy ze ściśle określonym zamiarem – na przykład by przygotować się do egzaminu lub rekrutacji czy by stworzyć portfolio prac. W przeciwieństwie do warsztatów kursy mają często bardziej formalną strukturę i są prowadzone przez określony czas, na przykład rok czy dwa lub trzy lata. Cykl pracy na zajęciach zostaje tu podporządkowany sprecyzowanym założeniom, a poszczególne lekcje są poświęcone ustalonym zagadnieniom i opanowaniu wymaganych umiejętności. Jak widać, to już raczej „zabawa” dla nieco starszych dzieci i młodych dorosłych, którzy dokładnie wiedzą, czego potrzebują i oczekują.