Artykuły

Jak dostać się na Architekturę? Mamy dla Ciebie realny plan minimum, żeby dostać się na Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej!

Jak dostać się na Architekturę? Przygotowaliśmy dla Ciebie zoptymalizowane wyliczenie ile punktów musisz zdobyć podczas rekrutacji, żeby dostać się na Architekturę na Politechnice Poznańskiej!

Trochę wybiegając w przyszłość i czyniąc pewne założenia z tego artykułu dowiesz się ile punktów musisz zdobyć z poszczególnych części matury i ile punktów musisz zdobyć z egzaminu z rysunku by zagwarantować sobie miejsce na WAPP. Zobaczysz, że nauka rysowania da Ci największe szanse na sukces!

RysunekArchitektura_08

Po pierwsze – tak wygląda wzór rankingowy na Wydział Architektury:

W = J+ Jo + 1,5M + R

gdzie:
W – suma punktów z egzaminów maturalnych oraz egzaminu z rysunku, może wynieść maksymalnie 1000 pkt.,
R – liczba punktów od 0 do 500 za dwuczęściowy egzamin wstępny z rysunku. Minimum konieczne do uzyskania to 120 punktów,
J– liczba punktów z pisemnego egz. maturalnego z języka polskiego na poziomie podst.,
Jo – liczba punktów z pisemnego egz. maturalnego z języka obcego na poziomie podst.,
M – suma punktów z egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podst. i rozszerz. W przypadku niezdawania egzaminu na poziomie rozszerz. brany jest pod uwagę tylko poziom podst.

Jak widzisz, aż 50% wszystkich możliwych do uzyskania punktów podczas rekrutacji na WAPP pochodzi z egzamin z rysunku. Dlatego tak ważna jest nauka rysowania i rysunek nauka od podstaw pod okiem sprawdzonych i doświadczonych nauczycieli rysunku RA.

Po drugie – tak przedstawiają się progi punktowe w latach poprzednich, czyli minimalne liczby punktów jakie musieli uzyskać kandydaci na WAPP:

 • 2015/2016 – 325 pkt.,
 • 2016/2017 – 421 pkt.,
 • 2017/2018 – 556 pkt.,
 • 2018/2019 – 456 pkt.,
 • 2019/2020 – 504 pkt.,
 • 2020/2021 – 868 pkt. (wyjątkowo wysoki próg, ponieważ wszyscy kandydaci otrzymali 100% pkt. z rysunku, ze względu na rezygnację z egzaminu w związku ze stanem epidemii)
 • 2021/2022 – 572 pkt. (egzamin w formie portfolio)
 • 2022/2023 – jeszcze nie znamy progu, ale z nieoficjalnych informacji należy założy, że próg w tym roku był wysoko, na poziomie ok 630 pkt.

Zakłądając, że egzamin z rysunku na rok akademicki 2023/2024 odbędzie się w formie stacjonarnej jak to miało miejsce w tym roku, to wyniki z egzaminów 2021 i 2022 należy odrzucić z wyliczenia. Możemy przyjąć, że podczas rekrutacji powinieneś/powinnaś zdobyć:

minimym 650 punktów na WAPP

wtedy Twoje szanse na dostanie się na studia będą bardzo duże! W naszej szkoła rysunku poznań Ci w tym pomożemy :)

Znając powyższe, możemy poczynić pewne założenia dotyczące wyników maturalnych i wyniku z egzaminu z rysunku.

RysunekArchitektura_07

Zacznijmy od egzaminu z rysunku. Jeśli do egzaminu z rysunku, czyli na nauka rysunku pozostał Ci już niespełna rok, przy faktycznym realizowaniu programu zajęć RA, realne i osiągalne jest zdobycie dużej liczby puntów, czyli dobrej do bardzo dobrej oceny. 10-miesięcy nauki rysowania na naszym Rocznym Kursie Rysunku od września do czerwca, zaangażowanym uczestnikom, pozwala osiągnąć wynik na poziomie 300-350 punktów. Wynik na takim poziomie traktujemy jako dobry do bardzo dobry. Przy odpowiednio dużym zaangażowaniu realizowaniu wszystkich prac domowych i częstym korzystaniu z Otwartej Pracowni w okresie trwania Rocznego Kursu Rysunku realne jest zdobycie bardzo dobrego wyniku 350 a nawet 400 punktów. Żeby myśleć realnie o świetnym do maksymalnego wyniku, czyli upragnionym 450-500 punktów nauce rysowania trzeba poświęcić przynajmniej dwa lata dość intensywnych ćwiczeń (wtedy polecamy nasz 2-letni Kurs Rysunku). Wobec tego załóżmy, że absolutnie osiągalne jest zdobycie przez Ciebie po naszym kurs rysunku:

350 punktów z egzaminu WAPP

Teraz przejdźmy do egzaminu maturalnego. Wiedząc już, że z egzaminu z rysunku otrzymasz 350 punktów 😉 policzmy ile punktów musisz zdobyć z poszczególnych części matury, żeby w sumie zdobyć ich 300:

 • Język polski. Obserwując przeciętne wyniki z matury z polskiego możemy założyć, że zdanie go na 65% jest do zrobienia. W rekrutacji WAPP zdobywasz 65 punktów.
 • Język obscy. Zwykle wyniki z tej części matury są bardzo dobre i bliskie są 90%, ale żeby kogoś nie przestraszyć, załóżmy, że z tej części otrzymujesz 70%, czyli w rekrutacji WAPP zyskujesz 70 punktów.
 • Matematyka. Niewątpliwie bardzo dużą liczbę punktów, bo aż 300, możesz uzyskać z dodania punktów z matury z matematyki na obydwu poziomach. 150 pkt z poziomu podstawowego + 150 punktów z poziomu rozszerzonego. Matmy, poza rysowaniem, musisz w tym roku przypilnować! Przyjmijmy, że z poziomu podstawowego zdobywasz 60% i z poziomu rozszerzonego również 50%. Twoja punktacja z matmy na WAPP w takiej sytuacji to 1,5 x 110, czyli 165 punktów.

Dodając powyższe wyniki otrzymujesz:

300 punktów z matury

Podsumowując – z egzamin z rysunku otrzymujesz 350 punktów + z matury 300 punktów. W sumie w rekrutacji na studia otrzymujesz 650 punktów i teoretycznie, przeskakujesz ponad progiem rekrutacyjnym! Oto Twój plan minimum na ten rok! 😀

RA_kurs rysunku_11

nauka rysowania | kurs rysunku poznań | kurs rysunku | szkoła rysunku poznań | nauka rysunku | kurs rysowania