Artykuły

Nauka rysunku do egzaminu jest jak trening sportowy

Nauka rysunku do egzaminu ma sporo wspólnego z treningiem do zawodów sportowych. Posługując się tą analogią sprawdź jak powinien przebiegać Twój trening do zwycięstwa! Ten artykuł szczególnie polecam kandydatom Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz innych uczelni na których obowiązuje egzamin praktyczny z rysunku.

Początki i podstawa Twoich umiejętności rysunkowych

RysunekArchitektura_rysunek_44Podejdź do tego jak do treningu sportowego! Sportowiec przez długi czas może ćwiczyć swoje umiejętności i polepszać wyniki na długo przed zawodami. Trening w początkowym etapie skupia się na poznaniu prawidłowych i dających dobry efekt ćwiczeń. Powtarzanie ćwiczeń wzmacnia i buduje formę. Nie trzeba do tego przykładać ogromnego wysiłku, na tym etapie raczej chodzi o regularność ćwiczeń i pogłębianie swoich możliwości i umiejętności. Oczywiście im dłużej ten okres trwa tym efekty są stabilniejsze, lepiej utrwalone, a liczba przerobionych zagadnień większa. Przekładając to na kurs rysunku, czas do około pół roku do egzaminu, to czas ćwiczeń, powtarzania i trenowania nowych umiejętności. Jeśli przygotowania na egzamin z rysunku rozpocząłeś/rozpoczęłaś 2-3 lata przed sprawdzianem masz sporo ćwiczeń za sobą i posiadasz ogromny bagaż doświadczeń rysunkowych i kompozycyjnych oraz wiedzy o dobrych sposobach prowadzenia rysunku. Podstawy perspektywy linearnej i innych sposobów ukazywania przestrzeni poznałeś/poznałaś dobrze już jakiś czas temu.

Matura psuje Ci trening do egzaminu z rysunku

RysunekArchitektura_rysunek_79Około pół roku przed egzaminem z rysunku na Twojej drodze staje jeszcze jedno wyzwanie – matura! Nie, nie możesz przerwać nauki rysunku w tym momencie i skupić się na maturze. To najgorsze rozwiązanie, które może skończyć się katastrofą na egzaminie z rysunku. Bo właśnie ten czas jest bardzo ważny w procesie nauki do egzaminu!

Wróćmy do sportowca i jego treningu. W okresie przed zawodami, kiedy sportowiec poświęcił treningowi naprawdę sporo czasu i swojej uwagi, może już sporo, ale czy jest gotowy do zwycięstw w zawodach? Jeszcze nie, dlatego, że jego dotychczasowy trening skupiał się do tej pory na fundamencie jakimi są nowe umiejętności i poprawa kondycji. Wiemy też jak działa kondycja kiedy przestaniemy ją trenować, co się dzieje jeśli przestajemy ćwiczyć czy choćby regularnie się ruszać… Co zatem zrobić, jeśli ten sportowiec również ma maturę, a zawody niedługo później?

Zwolnij, ale rysuj! Nie przerywaj kursu rysunku na czas matury

RysunekArchitektura_rysunek_73W takiej sytuacji jedynym naprawdę dobrym rozwiązaniem dla sportowca jak i kandydata na studia artystyczne jest zwolnienie z treningami i ćwiczeniami, ale nie ich przerwanie. Pozostajemy w kontakcie z tematami rysunkowymi, raz w tygodniu, regularnie spotykamy się by rysować i pomału zdobywać nowe cele. Daj sobie spokój z dodatkowymi tematami. Nie masz siły narysować tematu podczas zajęć, bo jesteś tak zmęczony/zmęczona przygotowaniami do matury? Narysuj tyle na ile starczy Ci sił, a resztę zajęć spędź w atmosferze skupienia na tym co jest dla Ciebie ważne. Słuchaj korekt nauczyciela na innych pracach, posłuchaj przydatnych informacji i anegdot z egzaminów Twoich nauczycieli, porozmawiaj z nami o architekturze i sztuce, a może o swoich obawach? W RA pewnie usłyszysz klika dobrych słów które będą Cię motywowały. Za wszelką cenę nie przerywaj kursu rysunku.

Po maturze! Masz moc, żeby poświęć się w 100% nauce rysunku

Nauka rysowania postaciNa około miesiąc przed egzaminem, maturę zostawiasz za plecami. Mimo wielu wyrzeczeń, nieprzespanych nocy odczuwasz satysfakcję, że „najgorsze masz już za sobą” i tyle w tym czasie zrobiłeś/zrobiłaś. Matura poszła przynajmniej dobrze, a przy tym masz kilkadziesiąt godzin w szkole rysunku za sobą. Wcześniejsze przygotowania, rysowanie w gorącym czasie matury, sprawiły, że… umiesz rysować! Posiadasz prawdziwy fundament umiejętności i doświadczeń; całą paletę możliwych tematów rysunkowych za sobą. Teraz możesz zająć się przygotowaniami do egzaminu z rysunku z nową energią. Teraz masz również stosunkowo dużo czasu, żeby wykonywać trudne zadania próbnych egzaminów, albo zdobywać nowe doświadczenia, ale na nieosiągalnym wcześniej poziomie skomplikowania. Wiesz ile teraz i jak ćwiczy nasz sportowiec? Codziennie, no może 5 dni w tygodniu, ale po 4 a nawet 8 godzin dziennie. Ty też tak możesz, bo już wiesz jak i masz na to czas!

Potrzebujesz dobrego trenera! Tak powinna wyglądać nauka rysunku do egzaminu

W RA w okresie miesiąca przed egzaminami wstępnymi na studia widzimy dla Ciebie dwa rozwiązania:

  • Regularne zajęcia w ramach kursu rysunku + wykorzystanie w 100% Otwartej Pracowni + praca w domu – to opcja dla osób które potrafią w dużej mierze same się zmobilizować do regularnych ćwiczeń. W tej opcji na rysunek w tygodniu poświecisz 4h zajęć + 13h Otwartej Pracowni + tyle godzin pracy w domu na ile się zmobilizujesz.
  • Regularne zajęcia w ramach kursu rysunku + wykorzystanie w 100% Otwartej Pracowni + Intensywny Kurs Rysunku – to opcja która daje najlepsze wyniki i jest fantastycznym zwieńczeniem często wieloletnich przygotowań.

Co zdawać na maturze, jeśli kandyduję na WAPP?

Poza rysunkiem z którego możesz zdobyć aż 50% możliwych do zdobycia punktów podczas rekrutacji na architekturę, ważnym elementem rankingowym jest matura z matematyki. Z matmy możesz dostać aż 30% punktów, dlatego o tą część matury musisz zadbać. W tym artykule znajdziesz wzory rankingowe na Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej oraz szczegółowe informacje dotyczące punktacji z egzaminu rysunkowego oraz matury.