Artykuły

Jak narysować człowieka?

Jak narysować człowieka?

Rysowanie człowieka, z uwagi na złożoność anatomiczną, jest bardzo skomplikowanym zadaniem, w którym łatwo się zgubić, tracąc z oczu całą kompozycję. Dlatego tworząc tego typu pracę, warto trzymać się kilku podstawowych zasad, które ułatwią wierne oddanie rzeczywistości. Jak narysować człowieka krok po kroku?

Zacznij od poznania proporcji

Dużo łatwiej jest realistycznie narysować człowieka, gdy dobrze poznasz jego proporcje. Dlatego najlepiej rozpocząć naukę od malowania ze zdjęcia zamiast z żywego modela. Warto dokładnie przyjrzeć się, jaki jest stosunek długości twarzy do tułowia i tułowia do nóg, jak ma się szerokość ramion do talii i bioder, rąk do ud i łydek itp. Początkowo możesz nawet kreślić linie na fotografii, by łatwiej było Ci porównać poszczególne wartości. Te obserwacje ułatwią Ci trafne stworzenie kompozycji i oddanie sylwetki modela.

Stwórz prosty schemat postaci

Jeśli zadać pytanie jakiemukolwiek nauczycielowi rysunku, jak narysować szkic człowieka, odpowiedź będzie taka sama – zacznij od ogółu i stopniowo dodawaj coraz mniejsze szczegóły. Dlaczego? Jeśli zaczniesz od detalu, na przykład od oka, dużo trudniej jest zachować odpowiednie proporcje i kompozycję. Może więc okazać się, że postać nie zmieści się na papierze lub będzie zbyt mała w stosunku do rozmiaru kartki czy też zbyt przesunięta w którąś ze stron. Dużo łatwiej jest stworzyć na początku bardzo prosty schemat sylwetki, na którym szybko można zmodyfikować ewentualne nieścisłości w proporcjach. Dla uproszczenia możesz nawet podzielić ciało na proste figury geometryczne, które będą punktem wyjścia przy tworzeniu konturów. Warto jednak pamiętać, żeby ten schemat tworzyć stosunkowo delikatnie, by w późniejszych etapach pracy mógł osłabnąć, niemal do zaniku.

Narysuj kontury

Mając ogólny schemat, łatwo możesz przystąpić do tworzenia konturu sylwetki. Bardzo ważne jest tutaj, by skupić się na kwestiach anatomicznych – czyli zwrócić uwagę, w jaki sposób układa się kręgosłup, jakie mięśnie są najmocniej zarysowane w ciele, które elementy szkieletu kostnego są widoczne w sylwetce (np. szczęka i żuchwa, obojczyki, ramiona) czy na jakiej wysokości znajdują się kolana, łokcie i dłonie. Na tym etapie nie musisz jeszcze skupiać się na detalach, ale postaraj się jak najpoprawniej oddać budowę swojego modela.

Zajmij się szczegółami

Dopiero później możesz przejść do dodawania coraz to mniejszych szczegółów – od oczu, nosa czy palców, przez tęczówki, paznokcie, aż po znamiona czy blizny. Aby ułatwić sobie ocenę wysokości, na jakiej powinny znajdować się detale i odległości między nimi, możesz rysować delikatne proste linie, które pomogą Ci w określeniu proporcji. Ostatnim etapem jest dodawanie cieni i faktury – zaznaczanie ciemniejszym cieniem wgłębień i jaśniejszym wypukłości, oddawanie padającego światła i tego, jak układa się na skórze, a jak na włosach czy ubraniu. Oczywiście ten uproszczony poradnik, jak narysować człowieka, nie może odpowiedzieć na wszystkie pytania początkującego twórcy, dlatego warto pomyśleć o zajęciach rysunku RA podczas których cały proces rysunku postaci omawiamy w szczegółach podczas całego cyklu zajęć z modelem.

Więcej o rysunku postaci przeczytasz w naszych wcześniejszych artykułach:
Część I: https://www.rysunekarchitektura.pl/art/jak-rysowac-studium-postaci-jak-rysowac-postac-cz-i
Część II: https://www.rysunekarchitektura.pl/art/jak-rysowac-studium-postaci-jak-rysowac-postac-cz-ii-szkic
Część III: https://www.rysunekarchitektura.pl/art/rysowac-studium-postaci-rysowac-postac-cz-iii-studia-uap