Artykuły

Co można narysować? – krok po kroku

Co można narysować? – krok po kroku

Rysowanie to przyjemne i stosunkowo łatwo dostępne hobby, które pomaga się wyciszyć i zrelaksować, a przy okazji rozwijać się manualnie i artystycznie. Jest jednak przy tym zajęciem niełatwym, na które trzeba poświęcić wiele czasu i energii, aby osiągnąć dobre rezultaty. Dlatego wiele osób już na samym początku drogi zniechęca się brakiem zadowalających efektów i nabiera przekonania, że nie ma dostatecznego talentu w tej dziedzinie. Jednak choć oczywiście nie każdy ma predyspozycje, by zostać sławnym artystą, każdy może nauczyć się rysować, poznając podstawowe triki i zasady. Kluczem jest jednak, aby zacząć od odpowiednich tematów, na tyle prostych, że pozwolą ćwiczyć rękę i zachęcą do dalszej nauki.

Co można narysować w szkicowniku, kiedy zaczynasz tworzyć?

Program nauki rysunku to ważny aspekt w drodze do zdobycia właściwych umiejętności rysunkowych. Największym błędem osób, które zaczynają uczyć się same, jest jednak stawianie sobie zbyt ambitnych wyzwań na samym początku. Wybierając za pierwszy cel rysunek człowieka czy rozległego krajobrazu, musimy jednocześnie skupiać się na wielu detalach – choćby kompozycji, perspektywie, cieniowaniu, oddaniu różnych faktur, detali, pracy mięśni pod skórą, gry światła – co przy dużym temacie może być przytłaczające.

Dlatego warto zacząć od prostszych rzeczy – na przykład od martwej natury. Wbrew temu, co mogłaby sugerować nazwa, w jej skład nie wchodzą wyłącznie elementy przyrody jak kwiaty czy owoce, ale wszystkie nieożywione przedmioty, które pozostają w bezruchu. Możesz spróbować więc przedstawić wazon, filiżankę, instrument muzyczny, książkę, świecznik czy cokolwiek innego, co masz pod ręką. Fajnie jeśli z tych elementów ułożysz jakąś scenę – mniej lub bardziej przemyślaną. Dlaczego warto rysować martwą naturę? Dzięki swej statyczności takie elementy są stosunkowo proste do odtworzenia i pozwalają poczuć się pewnie z ołówkiem i szkicownikiem w dłoni. Na takich rysunkach ćwiczysz kreskę, oswajasz rękę z nową aktywnością, uczysz się proporcji i przede wszystkim trenujesz swoją spostrzegawczość, uczysz się zwracać uwagę na detale i rysować to, co widzisz, zamiast zakodowanego w głowie wyobrażenia o wyglądzie danych przedmiotów.

Przybory do rysowania

Wiesz już, co narysować, gdy Ci się nudzi lub chcesz rozpocząć naukę, pora więc odpowiedzieć na pytanie czym to zrobić. Na początku nie potrzebujesz wielu przyborów – wystarczy Ci kilka ołówków lub węgli oraz gumki do mazania. Pamiętaj aby ołówki miały różną twardość np. od 2B do 8B, bo to ułatwi Ci odwzorowywanie różnego typu elementów. Przydatne są dwie gumki do mazania: jedna biała twarda do mazania niemal do czysta (w przyszłości może Ci posłużyć jako dodatkowe narzędzie do „rysowania świateł”) oraz druga chlebowa miękka do osłabiania za mocno narysowanych warstw ołówka i węgla. Możesz kupić je w każdym sklepie plastycznym. A na czym rysować węglem czy ołówkiem? Wystarczy Ci szkicownik, z którym wygodnie Ci się pracuje. Zwróć uwagę, czy strona tylnej okładki jest twarda, jeśli tak to unikniesz potrzeby dokupowania dodatkowej podkładki do rysowania. Nie zawsze najwygodniejszym rozwiązaniem jest szkicownik na spirali, ponieważ ta potrafi blokować swobodne ruchy rysownika. Wybierz szkicownik w klasycznym formacie A4 (297x210mm) z raczej gładkimi kartkami, ponieważ wyraźna faktura papieru może przeszkadzań w uzyskaniu głębokich cieni.