Artykuły

Liceum plastyczne – początek artystycznej przygody

Liceum plastyczne – początek artystycznej przygody

Liceum plastyczne to bez wątpienia szczyt marzeń większości młodych artystów pragnących rozwijać swój talent i pasję. Jednak droga do tego rodzaju prestiżowej szkoły wymaga wiele wysiłku, poświęceń i odpowiedniego przygotowania. Choć łatwo nie będzie, corocznie mury takich szkół zasila liczne grono utalentowanych młodych adeptów. Możesz być jednym z nich! Zobacz, jak wyglądają egzaminy do szkoły plastycznej, i podejmij wyzwanie.

Co trzeba umieć, żeby dostać się do liceum plastycznego?

Kurs do liceum plastycznego_20
Egzaminy do liceum plastycznego to z pewnością wyjątkowe wydarzenie i to nie tylko ze względu na subiektywne odczucia ubiegającego się o wymarzone miejsce kandydata, ale i przez swoją wyjątkową formułę. To prawdziwa mieszanka próby umiejętności, wyobraźni, talentu i zaangażowania przyszłego artysty. Każda szkoła plastyczna może mieć nieco inne wymagania, ale istnieją pewne wspólne elementy, które warto poznać, jeśli planujemy powalczyć o indeks. Na pewno kluczowa będzie wrażliwość artystyczna, kreatywność, pasja i oryginalność oraz posiadanie określonych umiejętności, jak rysunek, malarstwo, rzeźba czy projektowanie graficzne. Przyda się nieco wiedzy teoretycznej z dziedzin takich jak historia sztuki, teoria koloru czy perspektywa. Jeśli chodzi natomiast o to, ile trzeba mieć punktów, żeby się dostać do plastyka, to jest to zmienne w zależności od szkoły, a czasem i rocznika, dlatego zawsze przyda się sprawdzić aktualne wymagania.

Jak wygląda egzamin wstępny do liceum plastycznego?

Kurs do liceum plastycznego_17Egzamin do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu odbywa się w formie egzaminu praktycznego. Zadaniami do wykonania są: rysunek ołówkiem, malarstwo akrylowe i kompozycja przestrzenna (rzeźba w glinie). Tematy, kadnydaci wykonują się w określonym czasie – w liceum plastycznym w Poznaniu to trzy razy po 1,5 godziny na każdy z etapów. Egzamin ma za zadanie sprawdzenie, jak radzimy sobie pod presją czasu i jak sprawnie jesteśmy w stanie uruchomić swoją kreatywność. Porzebne jest tu pewne doświadczenie warsztatowe w każdej z wymienionych technik. Ostatnim etapem egzaminu do liceum plastycznego jest rozmowa kwalifikacyjna, podczas której komisja zapyta o osobiste inspiracje, gusta, cele artystyczne, motywację do uczęszczania właśnie do tej szkoły plastycznej czy podstawowe informacje z zakresu wiedzy o sztukach plastycznych. Liceum dodatkowo przygotowuje listę pytań do kandydatów i ją upublicznia przed egzaminem. Nasza Szkoła Rysunku RA przygotuje Cię zarówno do części praktycznej egzaminu jak i do wcale nie łatwej, a bardzo ważnej w kontekście całego egzaminu, rozmowy kwalifikacyjnej. Nasz kurs do liceum plastycznego obejmuje zagadnienia z historii sztuki oraz ćwiczenia wypowiadania się na tematy poruszane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Kurs przygotowawczy do liceum plastycznegoW innych szkołach średnich spotyka się również inne sposoby rekrutacji np. taką podczas której kandydaci mogą przygotować portfolio, czyli zbiory prac, które pokazują różnorodność umiejętności i rozwijający się styl artystyczny. Prace te mogą obejmować rysunki, obrazy, prace rzeźbiarskie czy projekty graficzne. Pamiętajmy, że liceum plastyczne nie oczekuje od kandydatów perfekcji. Znacznie ważniejsza jest chęć nauki, rozwijania swojego talentu i prawdziwa gotowość do wytrwałej pracy.

Kompetencje czy kwalifikacje – co daje szkoła plastyczna?

Kurs do liceum plastycznego_02Szkoła plastyczna to zarówno miejsce nauki, jak i przestrzeń rozwijania wyobraźni i kształtowania osobowości. Jednak czy warto wybierać tę ścieżkę edukacji artystycznej? Na jakie studia można iść po liceum plastycznym? Warto pamiętać, że szkoła plastyczna nie tylko rozwija kompetencje artystyczne, ale także przygotowuje uczniów do dalszej edukacji i kariery zawodowej. Po ukończeniu liceum plastycznego absolwenci mają konkretne kwalifikacje, które mogą być wykorzystane w różnych dziedzinach związanych ze sztuką i designem. Jeśli zamierzamy kontynuować naukę na poziomie wyższym, z pewnością szkoła plastyczna będzie solidną podstawą do ubiegania się o miejsce na uczelniach artystycznych, takich jak Akademie Sztuk Pięknych czy Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Choć w naszej szkole polecamy uzupełnienie swojej widzy i umiejętności przed rekrutacją na uczelnie wyższe podczas naszych kursów przygotowawczych.