Artykuły

Czy można nauczyć się malować i jak to zrobić?

Czy można nauczyć się malować i jak to zrobić?

Malowanie to nic innego jak umiejętność, a to oznacza, że przy odpowiednim nakładzie pracy i zaangażowaniu można się jej nauczyć. I to nawet wówczas, gdy nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z pędzlem i farbami. Istnieje jednak kilka ważnych reguł i faz nauki, których warto przestrzegać, by ułatwić ten proces.

Od czego zacząć przygodę z malowaniem?

RA Szkoła Rysunku_01Zdecydowanie od rysunku! Jeśli chcesz malować i być w tym naprawdę dobry, powinieneś najpierw zgłębić tajniki takie jak perspektywa, kompozycja, szkic, proporcje czy światłocień. Dlatego, zupełnie na początek, i tak trzeba będzie sięgnąć po kartkę i ołówek – dla opanowania podstaw „na sucho”. Zabranie się za farby bez tej fundamentalnej wiedzy, najprawdopodobniej zakończy się frustracją i niepowodzeniem – chyba że artystyczną intuicję masz w genach. Jeśli nie, pamiętaj, że to rysunek jest bazą, na której opiera się malarstwo. I to właśnie w procesie rysowania uczymy się obserwacji, uważności, precyzji w oddawaniu detali, a także usprawniamy i kontrolujemy rękę i narzędzia. Gdy tylko opanujemy początki, malowanie stanie się znacznie przyjemniejsze, otwierając drzwi do artystycznej wolności.

Jak nauczyć się malarstwa? Kolejne kroki

Kiedy pierwsze lekcje zostały odrobione, a my uporaliśmy się z elementarną wiedzą, możemy swobodnie ruszać na podbój świata barw, odcieni i nieskończonych możliwości wyrażenia siebie poprzez wypełnioną kolorami sztukę. Tutaj przyda się już naprawdę mnóstwo czasu i cierpliwości, bo początki malowania to przede wszystkim doświadczenia i eksperymenty – z odpowiednią ilością wody, podkładem, doborem narzędzi czy mieszaniem barw tak, by uzyskać zadowalające efekty. Kurs-do-liceum-plastycznego_03By móc zobaczyć pierwsze efekty pracy, na naukę powinniśmy przeznaczać nie mniej niż 2–4 godziny jednorazowej sesji w tygodniu. W tym czasie nie tylko można poznać możliwości, jakie dają malarskie narzędzia i rozmaite techniki, ale również znaleźć własne preferencje, stworzyć swoje palety kolorów i nauczyć się, jak uzyskiwać konkretne wyobrażone efekty.

Z pewnością przyda się też profesjonalna pomoc

Rzadko kiedy osoba, która wcześniej nie miała do czynienia z rysunkiem i malowaniem, poradzi sobie z nauką wszystkiego zupełnie sama. Z drugiej strony każdy wielki artysta kiedyś zaczynał i najprawdopodobniej, tak jak i my, nie umiał wtedy niczego. RysunekArchitektura_07Z pewnością jednak podczas nauki zawsze dobrze jest wspomagać się wiedzą i umiejętnościami specjalistów, artystów, malarzy i edukatorów – oglądając filmiki instruktażowe w sieci czy posiłkując się dobrą książką. Na początek tego rodzaju samouczki mogą wystarczyć, jednak jeśli tylko mamy okazję zapisać się na kurs malarstwa, to będzie to zdecydowanie najlepsza droga. Co dają warsztaty malarskie i spotkania przy sztaludze z artystami? Znacznie więcej niż samą wiedzę techniczną. Bo szkoły stworzone z misją o pasjonatach to miejsca pełne inspiracji i wsparcia, cennych wskazówek i możliwości swobodnej wymiany pomysłów, a nade wszystko doskonałej atmosfery tworzonej przez artystów. Szukając właściwego miejsca, warto będzie sprawdzić dostępne lekcje oraz dowiedzieć się, ile kosztuje kurs malowania i jak długo będzie trwał.