Artykuły

Uczniowie RA nagrodzeni w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym!

W zeszłym miesiącu nasza Szkoła Rysunku RA przeprowadziła zajęcia związane z Ogólnopolskim Konkursem Plastycznym „Rzeka – dziedzictwo natury, kultury i tradycji” organizowanym przez Domu Kultury w Łapach. Spośród wielu interesujących prac wybraliśmy kilkanaście najlepszych, aby reprezentowały naszą Pracownię.

Tutaj kilka zdjęć z selekcji najlepszych prac do konkursu :)

Zajęcia plastyczne RA pobudziły kreatywność – co namalowali nasi uczniowie?

Uczestnicy warsztatów artystycznych podeszli do tego tematu z pełną pasją i zaangażowaniem. Dużym wyzwaniem było wybranie ciekawych i nietypowych kadrów, stworzenia odpowiedniego nastroju. Powstały przedstawienia rzeki w różnych porach roku, między innymi widziana zimą – rzeka częściowo pokryta śniegiem i lodem, mieniła się odcieniami szarości, złota, różów i pomarańczy.

Uwagę przykuwały zachody i wschody słońca, zabarwiające rzekę w kolorach nieba. Powstało również wiele ciekawych przedstawień odbić w lustrze wody podkreślających leniwy i spokojny bieg rzeki.

Niektórzy uczniowie osiągnęli zdumiewający efekt – trudno było rozróżnić, gdzie jest niebo a gdzie ziemia. Dzięki temu uczestnicy stworzyli nową jakość paradoksalnie prostego tematu jakim jest rzeka. Jednak ponad kadry, pory roku i dnia najważniejsze okazały się wrażeniowość oraz nastrój. Myślę, że to właśnie ten aspekt stał się najistotniejszy.

Zobacz shortsa z naszego wyboru prac do konkursu: https://youtube.com/shorts/9kLFe2PoXoM?feature=share

Nauka malowania w naszej szkole RA przyniosła oczekiwane rezultaty!

Z 18 wybranych przez nas prac uczestników warsztatów artystycznych aż 15 zostało zakwalifikowanych do wystawy, a część z nich została nagrodzona! Na konkurs nadesłano łącznie aż 392 prace z całego kraju, więc jest to ogromne osiągnięcie, którego serdecznie gratulujemy

Zwycięzcy i laureaci konkursu – uczestnicy naszych warsztatów plastycznych!

Te wszystkie wymienione powyżej aspekty możemy zaobserwować w pracy Julii Szklarz uczestniczki naszego kursu do liceum plastycznego, której praca zdobyła pierwsze miejsce! Zaraz za Julią docenioną i nagrodzoną drugim miejscem była praca Jadwigi Kończak, również uczestniczącej w kursie do liceum plastycznego RA.

Również młodsi uczestnicy w kategorii wiekowej 10-12 lat zostali wyróżnieni przez jury – między innymi praca Marty Piekarczyk z warsztatów dla młodszej młodzieży RA. Gabriela Trochimow otrzymała wyróżnienie w kategorii wiekowej 16-19 lat.

Na wystawę pokonkursową zakwalifikowali się: Michalina Wiśniewska, Vera Trofinov, Łucja Szczublewska, Pola RybarczykZofia Przybylska, Maria Myrna, Ida Różańska, Hanna Świątkowska, Emila Krivitska, Jagna Stach, Mateusz Śliwocki.

Pełna lista nagrodzonych w konkursie: https://dklapy.pl/wp-content/uploads/2023/03/2023-k-rzeka-wyniki.pdf?fbclid=IwAR2tZ0gBQupIvlURpw7EMUOnFyxaZXo749NduuDCd-hdZWxpinKYkruSQug

Wszystkim zwycięzcom i laureatom konkursu serdecznie gratulujemy! Brawo Team RA!

Wiktoria Balawender
artysta plastyk, malarka | absolwentka Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu | nauczyciel RA