Artykuły

Co robić z dziećmi na zajęciach plastycznych?

Co robić z dziećmi na zajęciach plastycznych?

Zajęcia plastyczne dla dzieci to jedne z tych niewielu lekcji, które kochają zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice. Maluchom dają szansę na rozwijanie się w doskonałej, twórczej i niezwykle kreatywnej atmosferze, a rodzicom – spokój i pewność, że ich pociechy nie muszą się nudzić ani marnować cennego czasu przed ekranami monitorów.

Co się robi na zajęciach plastycznych i czego się uczy?

rysunek dla dzieciPomysłów na twórcze spędzanie czasu z dziećmi mogą być wręcz nieograniczone ilości. Od rysunku, malowania obrazów, modelowania i lepienia po wycinanki i kolaże, rzeźbę i tworzenie wszelkiego rodzaju form plastycznych. Jednak to nie tylko sama aktywność na jest istotna, bowiem jednym z głównych celów zajęć plastycznych jest po prostu wprowadzenie dzieci w fascynujący świat sztuki. Jeśli zatem zastanawiasz się, co daje szkoła plastyczna Twojemu dziecku, to będzie to nie tylko wiedza i konkretne umiejętności, ale również szereg korzyści takich, jak umiejętność wyrażania emocji za pomocą kreacji, większy spokój, cierpliwość i opanowanie, pokora i uważność, lepsza koncentracja i sprawność motoryczna oraz wspierające i czułe środowisko, a także kontakty z rówieśnikami o podobnych pasjach i wrażliwości.

Ciekawe techniki plastyczne przeznaczone dla dzieci

Choć dzieciaki ogólnie bardzo lubią rozmaite formy twórczych zabaw, w których mogą czuć się swobodnie i nie muszą zanadto trzymać na wodzy wyobraźni, istnieje kilka technik plastycznych, które są szczególnie dedykowane najmłodszym artystom. Z pewnością należy do nich:

  • malowanie – akwarelą, temperą, farbami plakatowymi, malarstwo na szkle i kamieniu,
  • klasyczny rysunek ołówkiem – dzięki niemu można tworzyć różne rodzaje prac, od portretów po krajobrazy,
  • kolaż – niezwykle kreatywna technika pozwalająca na tworzenie własnych, całkowicie unikatowych obrazów i kompozycji z rozmaitych materiałów i tworzyw,
  • rzeźba z masy solnej i modeliny – przyjazna i bezpieczna zabawa w nadawanie figurom kształtów, zdobienie i malowanie,
  • linoryt, tworzenie stempli i powielanie odbitek.

Każda z tych technik ma swoje własne niepowtarzalne cechy i jest doskonałą bazą pod twórcze doświadczenia i eksperymenty.

Kto może prowadzić zajęcia plastyczne dla dzieci?

nauka rysunku dla dzieciRodzice poszukujący dobrego miejsca, do którego będą mogli zapisać swoje dziecko na zajęcia plastyczne, z pewnością ciekawi to, kto będzie uczył i inspirował ich pociechy. Teoretycznie nauczycielem mógłby być każdy, kto ma dobre pomysły, potrafi zapewnić bezpieczeństwo, budować twórczą atmosferę, motywować i wyzwalać kreatywność. Jednak oficjalnie prowadzenie tego typu zajęć w Polsce wymagać będzie dodatkowo spełnienia pewnych formalnych wymogów, jak wykształcenie artystyczne i pedagogiczne przygotowanie. Niezbędna będzie nie tylko odpowiednia wiedza merytoryczna i praktyczna, ale również umiejętność zrozumienia potrzeb dzieci i świadomość ich możliwości związanych z wiekiem. Ile kosztują zajęcia plastyczne spełniające tego rodzaju kryteria, podczas których dzieci naprawdę się uczą i wzmacniają? Aktualne koszty lekcji prowadzonych w naszej szkole znajdziesz każdorazowo pod opisem naszych kursów przygotowawczych, warsztatów hobbystycznych oraz kursów do liceum plastycznego.