Artykuły

Szukasz inspiracji co rysować? Rysunek wnętrza może być fascynujący!

Co rysować? Rysunek wnętrza może być fascynujący!

Często zastanawiamy się nad doborem dobrego i inspirującego tematu do rysowania albo malowania. I niekiedy mamy z tym problem, a przecież często inspirujące tematy są bliżej niż nam się wydaje! Jednym z częściej wybieranych tematów przez znanych artystów są… wnętrza. Rysunek wnętrza – pomieszczenia, w którym przebywamy nierzadko potrafi wzbudzić zachwyt. W zamkniętej, ograniczonej przestrzeni możemy znaleźć wiele form będących dobrym punktem wyjścia do stworzenia niebanalnych rysunkowych rozwiązań.

Czy zdarzyło Ci się sięgnąć po telefon, żeby uwiecznić wrażenie wpadających promieni światła zatrzymanych na ścianie, podłodze czy firance? Nierzadko te widoki są na tyle ciekawe, że same w sobie wydają się już być skończonym obrazem bez zbytniej ingerencji w kompozycję. Bardzo istotne jest ciekawe światło – na przykład wiązka światła rozświetlająca przestrzeń pozwala na zbudowanie kontrastu. Nie zawsze potrzebujemy do tego świadomie ustawionej sytuacji, takiej jaka czeka na Ciebie chociażby na zajęciach w Szkole Rysunku RA. Czasami nieposprzątane mieszkanie, porozrzucane ubrania i przedmioty tworzą same w sobie ciekawe układy i kompozycje, których sami nie bylibyśmy w stanie odtworzyć. Narysuj taką sytuację – to doskonałe ćwiczenie z której płynie wartościowa nauka rysowania!

źródło: zdjęcia Szymon Musiałowski, asystent nauczyciela RA

Tak powstaje niebanalny rysunek wnętrza

Wyobraźcie sobie, że siedzicie w pokoju, za oknem jest słoneczna pogoda, przez firankę wpada strumień światła rzucający cień koronkowej firanki na ścianie. Ciągnie się przez nieuporządkowane biurko, zahacza o stertę rozrzuconych ubrań,  docierając w końcu do podłogi, na której się zatrzymuje. Sama gra cienia i światła jaka się rozgrywa w danym pomieszczeniu jest warta szkicowego zapisu tego ulotnego zjawiska!

źródło – rysunek po lewej: https://www.pinterest.de/pin/236016836714866584/
źródło – rysunek po prawej:

Skupienie się na detalach również może być interesujące. Fragment pomieszczenia z uwzględnieniem detalu jest świetnym ćwiczeniem, pozwalającym na zaprezentowanie warsztatowych umiejętności. Warto jednak pamiętać, że zbyt skrupulatne przywiązanie do detali na wszystkich obiektach może nie być dobrym rozwiązaniem. Zazwyczaj warto w 2/3 powierzchni rysunku postawić na uproszczenia. Zapewnia to “odpoczynek” dla oka i pozwala skuteczniej prowadzić do kluczowych punktów kompozycji. To uproszczenie może być jedynie zarysem światłocieniowym, bez ukazywania szczegółów przedmiotów. Warto skupić się na budowaniu nastroju poprzez ukazanie świateł i cieni, stworzeniu wrażenia głębi.

Rysując wnętrze, postaw na emocje!

Świetnym przykładem powyższych rozwiązań jest twórczość Simona Adjiashvili. Przedstawiane przez niego rysunki wnętrza poprzez minimalizm, uproszczenie formy, oczyszczenie przestrzeni ze zbędnego detalu, kierują naszą uwagę w stronę emocji i przeżyć, jakie wywołuje w nas dzieło. Nie ma tu drobnych elementów, na którym wzrok mógłby się zatrzymać, wręcz przeciwnie – czujemy, że obejmujemy oczami całą przestrzeń. Mamy poczucie, jakbyśmy byli w środku tego pomieszczenia i udziela nam się jego aura, chcemy wejść dalej, spojrzeć co czeka na nas za ukrytymi drzwiami. Na tym przykładzie doskonale widać, że warto skupić się na pracy jako całości, nie zaś na poszczególnych elementach. 

źródło: rysunki wnętrza http://www.simonadjiashvili.com/gallery?name=recent-drawing

Mało nie znaczy nudno! 

Wręcz przeciwnie – wyczyszczone z nadmiernych szczegółów wnętrza, dzięki grze świateł i cieni, tworzą niezapomniany nastrój. Jak na obrazie po lewej – struga światła wpadająca z drugiego pokoju przez uchylone drzwi buduje przestrzeń w rysunku. Należy pamiętać, że to do artysty należy decyzja, które elementy będą miały dużo szczegółów, a które zostaną uproszczone. Może być to dodatkowy atut rysunku w porównaniu do fotografii. 

źródło: zdjęcia Szymon Musiałowski, asystent nauczyciela RA

Tego rodzaju działanie możemy zobaczyć w pracach naszego asystenta Szymona Musiałowskiego, który tworząc w swoim rodzinnym domu prace zainspirowane stodołą stworzył cykl wrażeniowych prac. Są one świetnym przykładem odwołania do rzeczywistości i jej przetworzeniem, a przy tym dobrym ćwiczeniem rysunkowym.

źródło: rysunki wnętrza Szymon Musiałowski, asystent nauczyciela RA

Również w swojej twórczości niejednokrotnie sięgałam do tematu wnętrza. Często przetwarzając widzianą rzeczywistość, wyciągałam z niej to, co najbardziej mnie poruszyło.

źródło: rysunek wnętrza Wiktoria Balawender, nauczycielka rysunku i malarstwa RA

Wiktoria Balawender
artysta plastyk, malarka | absolwentka Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu | nauczyciel RA