Aktualności

Kursy przygotowawcze

Kolejny kurs rysunku – Wakacyjny Plener Rysunkowy – za nami!

Tak jak co roku, nasza Pracownia zorganizowała Wakacyjny Plener Rysunkowy – kurs rysunku na zakończenie sezonu wakacyjnego. Przez pięć kolejnych dni, począwszy od zeszłego poniedziałku, spotykaliśmy się z uczestnikami zajęć rysunkowych w innym, ważnym miejscu na mapie Poznania. Ponieważ zajęcia Wakacyjnego Pleneru Rysunkowego to nie tylko nauka rysunku i ćwiczenie warsztatu rysunkowego, ale również zajęcia z architektury, każdy dzień pleneru rozpoczynaliśmy od spaceru i omówienia historii architektury miejsca. Barwne historie, ciekawe fakty, ale również omówienie funkcjonowania założeń urbanistycznych lub poszczególnych budynków, były dla większości uczestników czymś zupełnie nowym. To nie było zwyczajne turystyczne zwiedzanie obiektów z przewodnikiem, to była prawdziwa lekcja architektury, prowadzona przez dwoje architektów z drużyny RA.

Nie zaopomnijmy jednak o rysunku. To przede wszystkim ze względu na naukę rysunku spotykaliśmy w plenerze. Po zapoznaniu się z architekturą odwiedzanych miejsc, przychodził czas na głębokie studiowanie proporcji, ćwiczenie warsztatu rysunkowego na etapie szkicu i później szczegółu. Analiza światła i cienia z natury – to, co najcenniejsze dla artysty. Wspólnie z kursantami poszukiwaliśmy najlepszych kadrów i fascynujących zjawisk, które następnie interpretowaliśmy za pomocą ołówka, jak i innych technik rysunkowych. Korekta na bieżąco pozwoliła uczniom szybko pokonywać kolejne trudności, doprowadzając do świetnych rezultatów. Wtedy rysowanie staje się naprawdę wielką przyjemnością i pasją.

Mimo, że podczas Wakacyjnego Pleneru Rysunkowego spotykaliśmy się tylko przez pięć dni, to jednak zebrane podczas kurs doświadczenia pozwoliły na wykonanie bardzo dobrych rysunków, a spędzony wspólnie czas był dla wszystkich wielką przyjemnością :) :)